Nastajanje Arhiva

Istorijski arhiv u zadužbini prote Gavrila Popovića

Ministarstvo prosvete NR Srbije, svojim raspisom, stavilo je u nadležnost svim sreskim i gradskim narodnim odborima da pristupe prikupljanju podataka o arhivama u cilju njihovog obezbeđivanja .   Nekoliko dana po osnivanju Arhivskog središta u Titovom Užicu, Ministarstvo prosvete NR Srbije imenovalo je 24. aprila 1948. prvog rukovodioca ove ustanove, „kao organa Državne arhive NR Srbije“,  Predraga Gordića, profesora istorije u Užičkoj gimnaziji.

Arhiv je 1960. postao samostalna budžetska ustanova, a 25. januara godine Okružni privredni sud u Užicu doneo je rešenje da se ova ustanova upiše u registar kao institucija koja obavlja kulturno-prosvetnu i naučnu delatnost, a da prava i obaveze osnivača vrši Skupština opštine Titovo Užice.

Od osnivanja Arhivskog središta, aprila 1948. godine, bilo je više pokušaja da se nađe odgovarajući prostor za smeštaj. Najpre je dobijena jedna kancelarija u tadašnjem Okružnom odboru, zatim je korišćen prostor u Muzeju ustanka 1941, a kasnije i Zadužbina prote Gavrila Popovića. U međuvremenu povećala se količina arhivske građe, pa je Arhiv dobio na korišćenje jednu učionicu u OŠ „Dušan Jerković“. Istorijski arhiv je preseljen, 1959. godine, u zgradu poznatu kao „Đenića kafana“, da bi u januaru 1967. godine bio preseljen u severno krilo Skupštine opštine Užice, gde je ostao do oktobra 2009. godine.

Đenića kafana
Zgrada Skupštine opštine Užice u kojoj je do 2009. godine bio i Arhiv

Gradnja nove zgrade Arhiva započeta je 24. februara 1997. godine namestu starog mlina na Rakijskoj pijaci.4 Zgrada je podignuta i ukrovljena godine. Usled nedostatka finansijskih sredstava, dugogodišnjih sankcija i bombardovanja Srbije (1999), gradnja je prekinuta. U toku 2003. godine nastavljeni su poslovi na dovršavanju zgrade Arhiva.

Nakon 14 godina, 2009. godine, završena je nova zgrada Istorijskogarhiva. U zgradu je uloženo oko 1100.000 evra. Najviše sredstava izdvojilo je Ministarstvo kulture Republike Srbije (oko 60%), Grad Užice (33%), a deo sredstava i opštine Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Požega, Ivanjica i Čajetina.